Konwekcja na niebie, zanosi się na burzę

Początek maja przyniósł nam wyraźnie wyższe temperatury i ten stan rzeczy potrwa jeszcze kilka dni. Z końcem tygodnia do Polski zacznie docierać chłodniejsze powietrze, będzie wietrznie oraz deszczowo.

Poniedziałek

Pogoda w poniedziałek przyniesie chmury burzowe w całej Polsce. Najwcześniej burze zaczną wstępować na południu kraju, a dopiero w drugiej części dnia wystąpią na północy. Mimo to czeka nas bardzo ciepły dzień, temperatura wzrośnie od 18-20°C na południu, przez 21-22°C w centrum, do 23-24°C na północy.

Wtorek

Opady i burze we wtorek ograniczą się do krańców wschodnich i północno wschodniej części Polski. Wieczorem opady wystąpią również na południowym zachodzie. Temperatura nieco niższa, od 19-20°C na południu, do 21-23°C na północy.

Środa

Niewiele zmieni się w pogodzie w środę. Ponownie burze i opady wystąpią na wschodzie i północny oraz na krańcach południowo zachodnich kraju. Poza tym bez opadów i wciąż ciepło. Na termometrach ujrzymy przyjemne wartości, od 21-22°C na południu, do 23-25°C na północy i północnym zachodzie.

Czwartek

Wyż, który od kilku dni zapewniał ciepłą aurę zacznie słabnąć, a do Polski zaczną docierać fronty atmosferyczne. W czwartek burze wystąpią na północy i niewykluczone, że miejscami na zachodzie. Wciąż ciepło, od 21-23°C na wschodzie i w centrum, do 24°C na zachodzie.

Piątek

Od południa do Polski wkroczy front z burzami i ciągłymi opadami deszczu. Na północy kraju zachmurzy się dopiero w drugiej części dnia, ale tu opady będą już dużo słabsze. Temperatury jeszcze wysokie, do 16-17°C na krańcach południowych, przez 19-21°C w centrum, do 23-25°C na północy i północnym zachodzie.

Weekend

W sobotę od zachodu kraju wędrować będzie kolejny front, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Po południu padać będzie jeszcze w centrum i na wschodzie. Temperatury wyraźnie niższe, od 14-16°C na zachodzie, do 19-21°C na wschodzie. W niedzielę opadów spodziewamy się na południowym wschodzie oraz na zachodzie Polski, gdzie mogą też przejść burze. Chłodno, na ogół temperatura wzrośnie do 13-14°C, a miejscami w centrum do 15-16°C.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy się maj z grzmotem odezwie na wschodzie, rok sprzyja sianu i zbożu w urodzie

Nadchodzą tydzień przyniesie nam całkiem niezłą pogodę. Nie zabraknie jednak opadów i burz, które występować będą przeważnie na wschodzie i północy kraju. W czasie burz uważajmy na możliwe ulewy, opady gradu i silniejsze porywy wiatru. Dopiero w drugiej części tygodnia rozpada się na zachodzie Polski, gdzie zaczną docierać fronty z zachodu kontynentu. Za frontami napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze. Wygląda na to, że i pogoda ma swoje zwyczaje, o ile zimni ogrodnicy wcale nie będą tacy zimni, to „Zimna Zośka” już tak.