Kwitnąca leszczyna, to prawie już wiosna
Zdjęcie (pixabay.com)

Z zimą zmagać się będziemy jeszcze przez niecałe 3 tygodnie. Od 1 marca rozpocznie się meteorologiczna wiosna, a więc okres, w którym średnia dobowa temperatur wahać się będzie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Meteorologiczna wiosna trwa do końca maja.

Koniec zimy bardzo cieszy, ponieważ już niedługo przyroda zacznie budzić się z zimowego snu. Ciepła zima przyczyniła się do lokalnych symptomów przedwiośnia, lecz z taką sytuacją mamy do czynienia niemal co roku. Drzewa, krzewy i wszelkie rośliny do wegetacji, poza odpowiednimi temperaturami, potrzebują przede wszystkim właściwego nasłonecznienia.

Dlatego też kwitnienie roślin i rozwijanie pąków na masową skalę ma miejsce od końca marca do końca kwietnia i początku maja. Oczywiście wegetacja postępuje od zachodu, a najpóźniej zielone liście pojawiają się na wschodzie Polski. Dlatego zachęcamy, aby uzbroić się w cierpliwość. Jeszcze 4-5 tygodni i wiosnę będzie dosłownie czuć w powietrzu.

Co na tę chwilę mówią nam prognozy? Zima w totalnym odwrocie, wszystko wskazuje na to, że na powrót do głosu dojdzie Atlantyk z kolejnymi deszczowymi i wietrznymi frontami. Na zachodzie temperatura będzie wzrastać do 10°C, a na wschodzie do 5°C. Nocami panować będzie mróz.