Krupa śnieżna, wczesna wiosna

W marcu jak w garncu – w najbliższych dniach pogoda zamiesza. Po bardzo ciepłym weekendzie ochłodzi się, przejdą burze i wystąpią przelotne intensywne opady deszczu, śniegu, gradu i krupy śnieżnej. Kiedy znów ciepło?

Napływ arktycznych mas powietrza

Poniedziałek przyniesie nam zmiany w pogodzie. Nad Polską wędrować będzie chłodny front atmosferyczny, za którym spłyną arktyczne masy powietrza. Rano front zaznaczy się na zachodzie kraju, a w ciągu dnia opady wystąpią w pozostałych regionach Polski.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Prognoza 25 marca godzina 14:00. Grafika: metoffice.gov.uk

W całym kraju spodziewamy się wystąpienia konwekcji, która przyniesie dynamiczny rozwój chmur kłębiastych, które lokalnie przyniosą burze z opadami deszczu, gradu, śniegu i krupy śnieżnej.

Wiosna, pogodne niebo i konwekcja
Wiosenna konwekcja

W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych (opadowych) możliwe silniejsze porywy wiatru do 60-70 km/h. Na południu kraju powieje nawet do 80 km/h.

Prognoza opadów w poniedziałek wg. modelu UM
Prognoza opadów w poniedziałek wg. modelu UM. Grafika meteo.pl

Do kiedy potrwa ochłodzenie?

Dynamiczna aura z przelotnymi i intensywnymi opadami utrzyma się do środy, wciąż jednak będzie chłodno, z temperaturami raczej nie przekraczającymi 10 stopni Celsjusza. Zimne powietrze odczujemy szczególnie rano, gdy występować będą przymrozki, także na wysokości 2 metrów. Pod tym względem najchłodniej zapowiada się wtorkowy i szczególnie środowy poranek. Wówczas na przeważającym obszarze kraju wystąpią ujemne temperatury, lokalnie nawet do -4/-5 stopni Celsjusza i to na wysokości 2 metrów. Przy gruncie temperatury będą jeszcze niższe.

Także w najcieplejszym momencie dnia będzie chłodno. We wtorek na północy Polski temperatura wzrośnie do niespełna 5-6 stopni. W środę podobnych wartości spodziewamy się na wschodzie. Cieplej zrobi się już w środę, ale na razie na zachodzie Polski, gdzie temperatura przekroczy 10 stopni, w czwartek wiosenne temperatury wrócą już w całym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here