poniedziałek 25 maja, 2020

Radar opadów

Radar opadów pozwala na bieżącą obserwację przemieszczania się frontów atmosferycznych nad Polską. Monitorowania intensywności występujących obecnie opadów (czy to deszczu czy śniegu), a także kierunku ich przemieszczania. Radar opadów pozwala również na przewidzenie możliwości wystąpienia opadów deszczu w danej miejscowości, czy nad danym obszarem, pozwala także zauważyć rosnącą lub słabnącą intensywność opadów. Szczególnie przydatny jest przy obserwacji burz, które często tworzą się w wyniku sprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki mapie opadów możliwe jest przewidzenie dalszej wędrówki komórki burzowej, określenie jej rozmiaru i intensywności zjawisk, które ze sobą niesie.

Mapa radarowa opadów nad Polską. Zobacz gdzie pada!

Na naszym portalu zamieszczamy odnośniki do najpopularniejszych radarów opadów w Polsce i na świecie. Zobacz aktualne mapy radarowe i dowiedz się gdzie pada deszcz czy występują burze. Sprawdź aktualną mapę opadów sat24.com! Odnośniki do pozostałych radarów meteo umieszczone są pod mapą deszczu.

Zobacz radar IMGW (pogodynka.pl)

Radar pogodynka.pl

Kliknij w przycisk, aby przejść na stronę radaru opadów IMGW. Radar odświeżany co 10 minut.

 

Zobacz radar radar-opadow.pl

Radar radar-opadow.pl

Kliknij w przycisk, aby przejść na stronę radaru opadów radar-opadow.pl, stworzony przez właściciela serwisu lowcysniezyc.pl. Radar posiada wiele ciekawy opcji, warto sprawdzić.

 

Zobacz radar awiacja.imgw.pl

Radar radar-opadow.pl

Serwis awiacja.imgw.pl prowadzony jest przez IMGW. W serwisie udostępniany jest radar opadów połączony z detektorem wyładowań atmosferycznych.

Zobacz misi.ayz.pl/pogodynka

Radar misi.ayz.pl/pogodynka

Kliknij w przycisk, aby przejść na stronę radaru opadów misi.ayz.pl/pogodynka. Radar odświeżany co 10 minut, możliwość przeglądania archiwum i wygodnego wyboru zakresu danych, mapy nałożone na mapy ESRI.

Zobacz radar RainViewer

Radar rainviewer.com

Kliknij w przycisk, aby przejść na stronę radaru opadów rainviewer.com. Radar wyświetla dane z ostatnich 2 godzin, a także agreguje dane z radarów z wielu krajów. Sprawdź!

 

Zobacz radar radareu.cz

Radar radareu.cz

Radar radareu.cz zawiera animowane mapy z większości krajów Europejskich, poza Rosją, częścią Ukrainy, Białorusi i kilku państw położonych na półwyspie Bałkańskim.

Co to jest radar opadów?

Radar meteorologiczny powszechnie nazywany radarem opadów jest typowym przykładem urządzenia teledetekcyjnego, którego działanie polega na wykrywaniu hydrometeorów znajdujących się w atmosferze. Czym są hydrometeory? To kropelki wody lub kryształki lodu, które są wystarczająco duże i ciężkie, aby spaść na ziemię. Radar nie „wyłapuje” mniejszych cząsteczek, w ten sposób te nie są obrazowane na grafikach. Grafika radaru przedstawia jest w formie mapy.

Jak działa radar opadów?

Samo działanie radaru polega na wysyłaniu krótkich impulsów o dużej mocy i nasłuchiwaniu odbitych ech od hydrometeorów. W zależności od czasu jaki upłynie pomiędzy wysłanym impulsem, a odbitym echem określa się odległość występowania opadów deszczu czy śniegu lub gradu. Impuls wysyłany jest w konkretnym kierunku, aż do uzyskania pełnego obrotu i konkretnym kącie względem ziemi. W ten sposób uzyskuje się obraz czy mapę odbiciowości opadów, która charakteryzuje ich natężenie i intensywność. Radar nie jest bezbłędny, w przypadku opadów, których występowanie zależy od ujemnych wartości temperatur, odbiciowość może być zawyżona.

Produkty IMGW

W wyniku działania radaru uzyskujemy kilka produktów, z których najpopularniejsze są:

  • PPI – rozkład odbiciowości z jednej, wybranej elewacji (Elewacja to kąt pochylenia anenty względem ziemi),
  • CAPPI – rozkład odbiciowości na określonej wysokości,
  • CMAX – odbiciowość zrzutowana na płaszczyznę oraz przekroje pionowe na dowolnym fragmencie obrazu,
  • Dostępne są jeszcze inne produktu (ZHAIL), natężenie opadu (SRI), suma opadu 1h (PAC), wysokość (EHT).

Warto zwrócić ogromna uwagę, aby w przypadku produktu CMA nie utożsamiać go z opadem, gdyż spora część zarejestrowanych cząstek może być zawieszona na dużych wysokościach i nigdy nie dotrzeć do powierzchni ziemi (często sytuacja taka występuje w przypadku ciepłych frontów atmosferycznych).

Niedoskonałości radaru opadów. Dlaczego nie pada deszcz?

Radar opadów posiada dwie kluczowe wady. Martwe pola, a więc obszary nad radarem, których ten nie jest w stanie objąć swoim zasięgiem. Drugim słabym punktem są obszary znajdujące się daleko od niego, których radar nie może objąć z uwagi na ukształtowanie terenu. Impulsy muszą być wysyłane pod odpowiednim kątem, inaczej nie byłyby w stanie dotrzeć do pewnych odległości, niestety w ten sposób są w stanie część profilu (od pewnej wysokości nad ziemią).

Warto zatem korzystać z różnych źródeł i danych radarowych. Materiał na podstawie informacji: http://lowcyburz.pl/radary/ i http://misi.ayz.pl/pogodynka/ (produkty IMGW).