Pogodnie i słonecznie, złota jesień
Wczoraj rozpoczęliśmy kolejny miesiąc roku – listopad. Miesiąc, w którym na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zdarzały się incydenty i ataki zimy. Być może niektórzy z Państwa pamiętają atak zimy z 29 listopada 2010 roku, kiedy niemal cała Polska została zasypana śniegiem, a nocą temperatura spadła grubo poniżej -10 stopni. Czy coś takiego grozi nam w tym roku? Sprawdźmy!

Pierwszy tydzień listopada przyjemny

Przez pierwsze dni miesiąca nie ma się co nastawiać na jakieś wielkie zmiany. Dalej będzie dość ciepło i sucho. Nieco więcej opadów pojawi się z końcem tygodnia, pojawi się więcej zachmurzenia, a temperatury nieznacznie się obniżą. Więcej szczegółów znajdziecie w naszej prognozie tygodniowej.

Potem nadejdą zmiany

Po 8 listopada czekają nas zmiany. Wyż rosyjski w końcu osłabnie, co oznacza, że z zachodu coraz śmielej będą przychodziły fronty atmosferyczne. Zrobi się chłodniej, będzie sporo opadów, ale nie śniegu. Biały puch popada co najwyżej w górach. Nie wykluczamy jednak tego, że którejś nocy lokalnie na nizinach spadnie śnieg z deszczem, ale pokrywy śnieżnej nie przewidujemy.

Przed 20 listopada możliwe mocniejsze ochłodzenie

W okolicach 20 listopada możliwe jest nieco mocniejsze ochłodzenie. Temperatury spadną w okolice 1-2 stopni, a z nieba będzie padał śnieg z deszczem i mokry śnieg. Te prognozy jednak są na tyle niepewne, że lepiej z rokowaniem incydentu zimowego się na tą chwilę powstrzymać. Za to…

… pod koniec miesiąca możliwe opady śniegu

Co prawda prognozy nie sięgają aż tak daleko, ale można domniemać. Skoro końcówka października przyniosła nam ciepłą, Polską złotą jesień, początek listopada również nie jest i nie będzie dużo gorszy, to całkiem możliwe, ze koniec listopada przyniesie nam incydent zimowy, bo przecież przyroda musi dążyć do równowagi… To są jednak na razie tylko przypuszczenia, jak będzie naprawdę okaże się za kilka tygodni. Pierwsze zarysy prognozy na koniec listopada będziecie mogli sprawdzić Państwo na naszej stronie pod koniec tygodnia.

Na koniec jeszcze prognoza długoterminowa (która jest codziennie aktualizowana, a sprawdzić ją można na stronie głównej w zakładce „Prognoza 16-dniowa”)

3-compressed