Chmury stratus nad Polską
Chmury stratus nad Polską. Grafika: sat24.com

Czas biegnie nieubłaganie, nie tak dawno cieszyliśmy się letnim słońcem i pogodą, aż tu raptem jesteśmy niemal w połowie jesieni. W związku z tym wkraczamy w okres tzw. zgniłych wyżów, czyli nieprzyjemnej chłodnej, mglistej i pochmurnej pogody.

Coraz większą częstotliwość występowania tego typu pogody zapowiadaliśmy w prognozie tygodniowej. Skąd zatem biorą się zgniłe wyże? Jest to wynik coraz niższych temperatur, oraz mas powietrza, które napływa do naszego kraju. W sytuacji dzisiejszej Polska znajduje się na skraju wyżu znad Białorusi oraz znad Niemiec, w konsekwencji czego nad naszym krajem stykają się dwie masy powietrza – chłodniejsza na wschodzie i cieplejsza na zachodzie.

Czym jest zgniły wyż?

W wyniku napływu chłodniejszych i wilgotnych mas dochodzi do tworzenia się chmur oraz mgieł na bardzo niskich wysokościach, które skutecznie przykrywają niebo i obniżają temperatury. Przyczyną tego faktu jest opadanie powietrza, co jest cechą charakterystyczną każdego wyżu. W ten sposób bliżej powierzchni ziemi mamy wilgotne powietrze, w którym tworzą się gęste mgły przekształcające się w stratus (chmury warstwowe pietra niskiego), zaś na wysokości 1,5 kilometra do 2 kilometrów zalegają suche warstwy powietrza. Co bardzo często widać na zdjęciach satelitarnych zachmurzenia.

2 KOMENTARZE

  1. Nie znoszę pogody ze stratusem, to po prostu jak dzień stracony. Ta pogoda jest obrzydliwa

Comments are closed.