Supertfajun Hagibis | Źródło: zdjęcie satelitarne Himawari 8

Nie tak dawno opisywaliśmy huragan Dorian szalejący nad wodami Atlantyku. Tym razem, potężny tajfun rozwinął się nad Pacyfikiem i zmierza on w kierunku Japonii.

Spektakularny rozwój supertajfunu Hagibis

Hagibis jest jednym z najszybciej rozwijających się tajfunów w historii obserwacji. W ciągu 12 godzin zintensyfikował się on z 1. do 5. kategorii, a prędkość wiatru wzrosła o 150 km/h w ciągu 18 godzin. Dobę temu generował on wiatr ciągły o prędkości 305 km/h, a porywy osiągały zawrotne 370 km/h. Ciśnienie w jego oku wynosiło około 890 mbar. Obecnie tajfun ten przechodzi proces wymiany ściany oka, zmniejszając swoją intensywność, jednakże po zakończeniu tegoż procesu powinien on ponownie awansować do 5. kategorii.

Supertfajun Hagibis | Źródło: zdjęcie satelitarne Himawari 8

Potencjalna trasa supertajfunu Hagibis

Supertajfun Hagibis nad Japonię dotrze w sobotę. Oczywiście nie będzie on już tak silny jak nad wodami Pacyfiku i przewiduje się, że w momencie uderzenia w ląd osłabnie do tajfunu 1. lub 2. kategorii. Mieszkańcy, przede wszystkim południowej Japonii, zmierzą się z ulewnym deszczem, wysoką falą sztormową oraz bardzo silny wiatrem. Przypomnijmy że, w ten weekend, w Kraju Kwitnącej Wiśni odbywa się Grand Prix F1, a Hagibis może skutecznie storpedować zaplanowane na sobotę kwalifikacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here