Potężny tajfun Phanfone w poniedziałek rano (czasu lokalnego) uderzył w centralną część Japonii. Tajfun przynosi potężną wichurę, siła wiatru dochodzi do 180 km/h oraz ulewy. W ciągu kilku godzin spadło już 40 litrów deszczu.

To już 18 tajfun, który w tym sezonie uderza w Japonię, tym razem za cel obrał sobie środkowe części tego wyspiarskiego kraju. Tajfun z prędkością około 45 km/h przemieszcza się w kierunku północno wschodnim, w jego centrum ciśnienie spadło do 950 hPa, a jednorazowe porywy wiatru dochodzą do 180 km/h.

W prefekturach Toyohashi i Shizouka nakazano mieszkańcom, aby ewakuowali się do swoich bliskich na czas przejścia wichury. Na czas przejścia tajfunu zabezpieczono również zniszczoną przez trzęsienie ziemi elektrownię w Fukushimie.

Międzyczasie wciąż trwają poszukiwania 12 wspinaczy, których ciała najprawdopodobniej nadal znajdują się na szczycie góry Ontake. Obecnie liczba ofiar wynosi 51 osób. Warto przypomnieć, że wulkan Ontake przebudził się niespodziewanie po blisko 90 latach snu, nie dając przy tym żadnych ostrzeżeń. O skutkach erupcji pisaliśmy w artykułach – Niespodziewana erupcja wulkanu Ontake w Japonii oraz 47 ofiar erupcji wulkanu Ontake.

W niedzielę potężna fala morska porwała 3 lotników w amerykańskiej bazie wojskowej położonej na wyspie Okinawa. Jednego znaleziono martwego, pozostałych dwóch uznaje się za zaginionych. Mężczyźni zostali porwani, gdy robili zdjęcia potężnym falom.

Tajfun dał o sobie znać już w niedzielę, gdy uniemożliwił dokończenie wyścigu F1. Wówczas do bardzo groźnego w wypadku doszło z udziałem Julsa Bianchi.

Źródło zdjęcia www.japantimes.co.jp