Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Orkan Grzegorz od kilkunastu godzin wypływa na pogodę w Polsce. Jest bardzo niebezpiecznie, szczególnie za sprawą bardzo silnych porywów wiatru, które także na nizinach przekraczają 100 km/h. Jutro także będzie wiać.

Orkan Grzegorz przyniósł bardzo silne wichury

Silne porywy wiatru zaczęły pojawiać się już w nocy na zachodzie i południowym zachodzie Polski, a ich apogeum przypada na pierwszą część dzisiejszego dnia. Następnie mocno zacznie wiać w centrum, a dopiero wieczorem silne podmuchy zaczną występować na wschodzie kraju.

Organ Grzegorz maksymalne porywy wiatru 29 października 2017
Organ Grzegorz maksymalne porywy wiatru 29 października 2017. Grafika http://weatheronline.co.uk

Niestety w wyniku wichury śmierć poniosły dwie osoby, a jedna została ranna. Blisko 200 tysięcy osób  Niebezpieczne warunki pogodowe utrzymywać się będą jeszcze przez około 40 godzin.

Pogoda w najbliższych godzinach

Obecnie niż, w centrum którego ciśnienie spadło do 970 hPa przemieszcza się nad Polską, a następnie przez Białoruś i Litwę powędruje nad Rosję. Spowoduje to, że ośrodek niskiego ciśnienia nadal wpływać będzie na pogodę w Polsce.

W poniedziałek pogoda wciąż bardzo wietrzna i niebezpieczna

Niestety wietrzna aura utrzyma się w poniedziałek. Siła wiatru chwilowo osłabnie nad ranem, lecz następnie w ciągu dnia wiatr ponownie zacznie przybierać na silne. Najsilniejsze porywy będą występować między godziną 10 a 20. Na zachodzie, w centrum i na wschodzie dodatkowo wystąpią opady konwekcyjne, przelotne opady deszczu, gradu, krupy śnieżnej. Najmocniejsze opady wystąpią na wschodzie Polski.

orkan grzegorz prognoza porywów wiatru 30 października 2017
Orkan Grzegorz prognoza porywów wiatru 30 października 2017

Następnie niż zacznie wypełniać się, a siła wiatru wyraźnie osłabnie. We wtorek aura wciąż wietrzna z porywami do 40-50 km/h i chłodna.