Postanowiliśmy sprawdzić jak postępuje wiosna za oceanem po jednej z najsurowszych zim w historii. Okazuje się, że wiosna ma się całkiem dobrze, przyjemne temperatury docierają coraz bardziej na północ kontynentu. Pomimo pełni wiosny wciąż widoczne są ślady bardzo mroźnej i śnieżnej zimy. Okazuje się, że Wielkie Jeziora pierwszy raz od rozpoczęcia pomiarów pokrywy lodowej są aż tak skute lodem!

Według pomiarów, które zostały sporządzone 22 kwietnia Wielkie Jeziora wciąż pokrywa ogromna czapa lodu, która zajmuje blisko 34% ich powierzchni. Obecnie powierzchnia lodu na pewno jest sporo mniejsza, nie zmienia to faktu, że jest rekordowa. Jezioro Górne było pokryte wówczas w 63,5% lodem, w wielu miejscach pokrywa lodu dochodzi lub przekracza grubość 20 centymetrów. Dla porównania w roku ubiegłym było niespełna 3,6% lodu, w 2012 roku nie było go już wcale.

Bardzo dobrze przedstawia to poniższy wykres, który ilustruje procentowo wartość powierzchni lodu dla 16 kwietnia na przestrzeni wielu lat:

wykres lodu na wielkich jeziorach

Z powodu wciąż bardzo dużej powierzchni lodu istnieją obawy, że tegoroczne lato może nie być aż tak ciepłe. Gdyż zimniejsza woda w jeziorach może obniżać miejscowe temperatury, a także przyczynić się do wcześniejszego nadejścia zimy.

 

wielkie jeziora skute lodem
Zdjęcie satelitarne Wielkich Jezior z dnia 20 kwietnia 2014 roku.

Rybacy i biolodzy dodatkowo zaniepokojeni są, że utrzymująca pokrywa lodowa może zmniejszyć ilość ryb wybranych gatunków. Okazuje się przy tym, że nie wszystkie gatunki ucierpią, a nawet lód może sprzyjać ich okresowi lęgowemu.

Źródło: earthobservatory.nasa.gov