Węże mogą kontrolować przepływ krwi w swoich oczach

0
195

Węże potrafią kontrolować przepływ krwi w swoich oczach. Dotychczas było wiadome, że nie posiadają powiek, zaś swoje oczy chronią łuskami.  „Soczewki” posiadają małe naczynia krwionośne, jednak nie zaburzają one percepcji i zdolności widzenia. Naukowcy jak na razie nie odnaleźli jednoznacznej odpowiedzi dlaczego tak się dzieje.

Obecność „soczewek” u tych gadów jest spowodowana tym, że ich „powieki” są połączone i stały się przezroczyste zapewne podczas rozwoju płodu – informuje dr Kevin van Doorn. W przypadku zwierzęcia pokrytego łuskami mamy na myśli dużą łuskę, która je pokrywa i nazwana jest zwyczajnie „soczewkową łuską”.

Naukowiec dodaje, że owe „soczewki” wśród węży są bardzo powszechne, można je zauważyć u gekonów i innych jaszczurek oraz gadów. Badania, które wówczas przeprowadzono nie miały badać budowy samego oka, jednak metody użyte przez naukowców idealnie wyeksponowały ów „okular”. Naukowiec był bardzo zaskoczony, że można było zobaczyć naczynia krwionośne, pomimo tego, że pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XIX wieku.

Testy naukowców opierały się na  założeniu, że naczynka w okularach same miały minimalizować swój wpływ na percepcję węży. W czasie badań okazało się, że faktycznie mają wpływ na wzrok węży i zachowują się dynamicznie. Proces udało się zaobserwować w podczas testów w laboratorium, który związany jest również z przyjęciem przez węża pozycji gotowej do walki.

Warto zaznaczyć, że wzrok węży w stanie spoczynku jest rozmazany i osłabiony, dopiero w wyniku zagrożenia lub polowania węże wytężają swój wzrok. Wtedy naczynia krwionośne w tzw. okularach uaktywniają się.