Burza z gwałtownym wiatrem i ulewnym deszczem

Ten tydzień przyniósł długo oczekiwane wysokie temperatury. W wielu miejscach Polski wystąpiły również burze, które przyniosły nawalne opady deszczu oraz miejscami gradu.

Pierwsze upały w tym roku

Pierwszy upał - Dziwnówek | źródło: monitor.pogodynka.pl
Pierwszy upał – Dziwnówek | źródło: monitor.pogodynka.pl

Pierwszym miastem, gdzie zanotowano 30 stopni był Dziwnówek w województwe zachodniopomorskim – w poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 12 temperatura osiągnęła tam 30.9 stopni. Tego dnia, najcieplejszym miastem Polski okazało się Świnoujście – 33.5 stopnia. Kolejne dni również upłynęły pod znakiem bardzo gorącej aury, wręcz upalna aura niemal w całej Polsce. 5 czerwca odnotowano, jak do tej pory, najwyższą temperaturę w tym roku. W Dziwnowie słupki rtęci wskazały 33.7 stopni.

Noc z 3 na 4 czerwca | Źródło: meteociel.fr
Noc z 3 na 4 czerwca | Źródło: meteociel.fr

Napływ tak ciepłych mas powietrza wiązał się również z wysokimi temperaturami w nocy. Już na początku czerwca, na północnym zachodzie Polski, mogliśmy mieć do czynienia z tzw. „tropikalnymi nocami”, kiedy to temperatury nie spadają poniżej 20 stopni.

Pomimo bardzo deszczowego maja, wzrost temperatur wiąże się z coraz większym zagrożeniem pożarowym. W wielu regionach Polski zaobserwowano wzrost do zagrożenia średniego. Sytuację poprawiają jednak burze, które niosą ze sobą duże ilości deszczu.

Gwałtowne burze w Polsce

Napływ tak ciepłych mas powietrza bardzo często wiążę się z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych. Nie inaczej było tym razem.

Z powodu czwartkowych burz strażacy w całej Polsce interweniowali 405 razy, najczęściej na Podkarpaciu. W Szczecinie wyjeżdżali oni do pomocy około 60 razy, a skutkami nawałnicy, która przeszła nad miastem były podtopione ulice oraz zalana piwnica szpitala onkologicznego.

https://twitter.com/SWPolska/status/1136693546080178178

Burza nie oszczędziła również Gorzowa Wielkopolskiego. Zalany został między innymi budynek szkoły podstawowej oraz urzędu wojewódzkiego. Kilkanaście ulic, w tym: Jagiełły, 11 listopada oraz ronda Niepodległości i Górczyńskie, było nieprzejezdnych, a woda w niektórych miejscach sięgała nawet jeden metr, co było przyczyną utknięcia kilku aut.

https://twitter.com/SWPolska/status/1136736931436535809

W nocy z czwartku na piątek, w związku z burzami, strażacy interweniowali również na Śląsku. Wodę z podtopionych piwnic wypompowywano między innymi w Śląsku Cieszyńskim, Kończycach Małych, Pruchnej oraz Cieszynie. Intensywny deszcz spowodował również niewielkie błotne osuwiska, które miejscami blokowały drogi. W miejscowości Pawłowice powstało rozlewisko o powierzchni około hektara. Powodem był przeciekający wał na potoku Pawłówka, który uszczelniono później tysiącem worków z piaskiem. Niestety, doszło do zalania drogi gminnej oraz dwóch budynków mieszkalnych, z których ewakuowano sześć osób.

Ciekawe i piękne zjawiska na polskim niebie

Niezwykle piękny widok mieli wczoraj mieszkańcy Wrocławia, którzy mogli podziwiać zjawiskowe chmury Cumulonimbus capillatus incus, czyli kowadła komórek burzowych.

Komórki burzowe nad Polską - 06.06.2019 | Źródło: sat24.com
Komórki burzowe nad Polską – 06.06.2019 | Źródło: sat24.com

Kolejnym, ciekawym zjawiskiem były dwie komórki burzowe, znajdujące się w zachodniej oraz północnej części kraju, rzucające cień o długości około 400 km. Oznacza to, że na całej długości wspomnianego cienia można było obserwować te komórki!

A co dalej w pogodzie? Jak na razie nie widać końca wysokich temperatur oraz burz, natomiast wieczorem zapraszamy do przeczytania szczegółowej pogody na nadchodzący weekend.

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here