Burza z gwałtownym wiatrem i ulewnym deszczem

Ten tydzień przyniósł długo oczekiwane wysokie temperatury. W wielu miejscach Polski wystąpiły również burze, które przyniosły nawalne opady deszczu oraz miejscami gradu.

Pierwsze upały w tym roku

Pierwszy upał - Dziwnówek | źródło: monitor.pogodynka.pl
Pierwszy upał – Dziwnówek | źródło: monitor.pogodynka.pl

Pierwszym miastem, gdzie zanotowano 30 stopni był Dziwnówek w województwe zachodniopomorskim – w poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 12 temperatura osiągnęła tam 30.9 stopni. Tego dnia, najcieplejszym miastem Polski okazało się Świnoujście – 33.5 stopnia. Kolejne dni również upłynęły pod znakiem bardzo gorącej aury, wręcz upalna aura niemal w całej Polsce. 5 czerwca odnotowano, jak do tej pory, najwyższą temperaturę w tym roku. W Dziwnowie słupki rtęci wskazały 33.7 stopni.

Noc z 3 na 4 czerwca | Źródło: meteociel.fr
Noc z 3 na 4 czerwca | Źródło: meteociel.fr

Napływ tak ciepłych mas powietrza wiązał się również z wysokimi temperaturami w nocy. Już na początku czerwca, na północnym zachodzie Polski, mogliśmy mieć do czynienia z tzw. „tropikalnymi nocami”, kiedy to temperatury nie spadają poniżej 20 stopni.

Pomimo bardzo deszczowego maja, wzrost temperatur wiąże się z coraz większym zagrożeniem pożarowym. W wielu regionach Polski zaobserwowano wzrost do zagrożenia średniego. Sytuację poprawiają jednak burze, które niosą ze sobą duże ilości deszczu.

Gwałtowne burze w Polsce

Napływ tak ciepłych mas powietrza bardzo często wiążę się z występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych. Nie inaczej było tym razem.

Z powodu czwartkowych burz strażacy w całej Polsce interweniowali 405 razy, najczęściej na Podkarpaciu. W Szczecinie wyjeżdżali oni do pomocy około 60 razy, a skutkami nawałnicy, która przeszła nad miastem były podtopione ulice oraz zalana piwnica szpitala onkologicznego.

https://twitter.com/SWPolska/status/1136693546080178178

Burza nie oszczędziła również Gorzowa Wielkopolskiego. Zalany został między innymi budynek szkoły podstawowej oraz urzędu wojewódzkiego. Kilkanaście ulic, w tym: Jagiełły, 11 listopada oraz ronda Niepodległości i Górczyńskie, było nieprzejezdnych, a woda w niektórych miejscach sięgała nawet jeden metr, co było przyczyną utknięcia kilku aut.

https://twitter.com/SWPolska/status/1136736931436535809

W nocy z czwartku na piątek, w związku z burzami, strażacy interweniowali również na Śląsku. Wodę z podtopionych piwnic wypompowywano między innymi w Śląsku Cieszyńskim, Kończycach Małych, Pruchnej oraz Cieszynie. Intensywny deszcz spowodował również niewielkie błotne osuwiska, które miejscami blokowały drogi. W miejscowości Pawłowice powstało rozlewisko o powierzchni około hektara. Powodem był przeciekający wał na potoku Pawłówka, który uszczelniono później tysiącem worków z piaskiem. Niestety, doszło do zalania drogi gminnej oraz dwóch budynków mieszkalnych, z których ewakuowano sześć osób.

Ciekawe i piękne zjawiska na polskim niebie

Niezwykle piękny widok mieli wczoraj mieszkańcy Wrocławia, którzy mogli podziwiać zjawiskowe chmury Cumulonimbus capillatus incus, czyli kowadła komórek burzowych.

Komórki burzowe nad Polską - 06.06.2019 | Źródło: sat24.com
Komórki burzowe nad Polską – 06.06.2019 | Źródło: sat24.com

Kolejnym, ciekawym zjawiskiem były dwie komórki burzowe, znajdujące się w zachodniej oraz północnej części kraju, rzucające cień o długości około 400 km. Oznacza to, że na całej długości wspomnianego cienia można było obserwować te komórki!

A co dalej w pogodzie? Jak na razie nie widać końca wysokich temperatur oraz burz, natomiast wieczorem zapraszamy do przeczytania szczegółowej pogody na nadchodzący weekend.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here