Upalne powietrze, fontanny w mieście
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Choć kalendarzowe lato jeszcze trwa, to jednak to meteorologiczne zakończyło się kilka dni temu. Zapisało się ono jako najcieplejsze w całej historii pomiarów!

Najgorętsze lato w historii

Tegoroczne lato było wyjątkowe. Okazało się ono być bowiem najgorętszym latem w całej historii pomiarów meteorologicznych, a te prowadzone są od ponad 200 lat. Średnie temperatury w naszym kraju w okresie letnim przekroczyły normę o prawie 3 stopnie.

Największa zasługa czerwca

Tegoroczne lato okazało się najcieplejsze głównie dzięki upalnemu czerwcowi. Temperatura w całym kraju przekroczyła normę o 5 stopni, co jest również rekordowym wynikiem. Najbardziej gorąca była końcówka miesiąca, kiedy to nad Polskę spłynęły Afrykańskie masy powietrza, dzięki czemu w Radzyniu, w województwie Lubuskim, 26 czerwca został pobity prawie 70-letni rekord temperatury dla tego miesiąca. Odnotowano tam 38.1 stopnia. Również w innych miejscowościach padły większe, bądź mniejsze rekordy ciepła.

Maksymalne temperatury w Polsce w dniu 26 czerwca 2019
Maksymalne temperatury w Polsce w dniu 26 czerwca 2019 | źródło: weatheronline.pl

Lipiec chłodniejszy, sierpień cieplejszy

Teoretycznie to lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku. Tym razem było inaczej. Tegoroczny lipiec zapisał się chłodniej, zwłaszcza jego pierwsza część, kiedy to temperatury były podobne raczej do tych, które panują w maju.

Był to również miesiąc bardzo suchy. W wielu miejscach nasiliła się susza, która już i tak była duża.

Sierpień okazał się cieplejszy, a to dzięki fali upałów, która przyszła na koniec miesiąca. Podczas niej, temperatury przekroczyły normę o prawie 2 stopnie. Niestety, również i w ostatnim miesiącu wakacji susza dała znać o sobie, mimo, że w wielu miejscach czasami przechodziły burze z ulewami.

To kolejne z rzędu, gorące lato

Ostatnie lato, które zapisało się poniżej normy było w 1996 roku. Oznacza to więc, że ubiegłe już lato, było 23. ciepłym lub gorącym latem z rzędu! Warto wspomnieć, że rekordowo ciepłe lato, mieliśmy ostatnio… rok temu. Długo więc nie musieliśmy czekać na pobicie rekordu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here