Upalne powietrze, fontanny w mieście
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Choć kalendarzowe lato jeszcze trwa, to jednak to meteorologiczne zakończyło się kilka dni temu. Zapisało się ono jako najcieplejsze w całej historii pomiarów!

Najgorętsze lato w historii

Tegoroczne lato było wyjątkowe. Okazało się ono być bowiem najgorętszym latem w całej historii pomiarów meteorologicznych, a te prowadzone są od ponad 200 lat. Średnie temperatury w naszym kraju w okresie letnim przekroczyły normę o prawie 3 stopnie.

Największa zasługa czerwca

Tegoroczne lato okazało się najcieplejsze głównie dzięki upalnemu czerwcowi. Temperatura w całym kraju przekroczyła normę o 5 stopni, co jest również rekordowym wynikiem. Najbardziej gorąca była końcówka miesiąca, kiedy to nad Polskę spłynęły Afrykańskie masy powietrza, dzięki czemu w Radzyniu, w województwie Lubuskim, 26 czerwca został pobity prawie 70-letni rekord temperatury dla tego miesiąca. Odnotowano tam 38.1 stopnia. Również w innych miejscowościach padły większe, bądź mniejsze rekordy ciepła.

Maksymalne temperatury w Polsce w dniu 26 czerwca 2019
Maksymalne temperatury w Polsce w dniu 26 czerwca 2019 | źródło: weatheronline.pl

Lipiec chłodniejszy, sierpień cieplejszy

Teoretycznie to lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku. Tym razem było inaczej. Tegoroczny lipiec zapisał się chłodniej, zwłaszcza jego pierwsza część, kiedy to temperatury były podobne raczej do tych, które panują w maju.

Był to również miesiąc bardzo suchy. W wielu miejscach nasiliła się susza, która już i tak była duża.

Sierpień okazał się cieplejszy, a to dzięki fali upałów, która przyszła na koniec miesiąca. Podczas niej, temperatury przekroczyły normę o prawie 2 stopnie. Niestety, również i w ostatnim miesiącu wakacji susza dała znać o sobie, mimo, że w wielu miejscach czasami przechodziły burze z ulewami.

To kolejne z rzędu, gorące lato

Ostatnie lato, które zapisało się poniżej normy było w 1996 roku. Oznacza to więc, że ubiegłe już lato, było 23. ciepłym lub gorącym latem z rzędu! Warto wspomnieć, że rekordowo ciepłe lato, mieliśmy ostatnio… rok temu. Długo więc nie musieliśmy czekać na pobicie rekordu.

 

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here