Opady śniegu nocą
Opady śniegu nocą

Niebezpieczną pogodę przyniósł nam niż wtórny, który utworzył się nad południową Skandynawią, a w nocy przewędrował nad Polską. W związku z tym w całym kraju mieliśmy do czynienia z trudną i niebezpieczną aurą, silnymi porywami wiatru, burzami oraz opadami.

Niż, który utworzył się nad Skandynawią w nocy przemieścił się nad Polską. Ostatecznie okazał się nieco płytszy niż wskazywały na prognozy, które wydaliśmy na dobę przed jego wystąpieniem.

Również jego trasa okazała się minimalnie inna, spowodowało to, że zjawiska, które wystąpiły w nocy były nieco słabsze, jednak mimo to okazały się bardzo gwałtowne.

Gdzie najsilniej wiało?

Maksymalne porywy wiatru w Polsce
Maksymalne porywy wiatru w Polsce. Grafika weatheronline.co.uk

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpiły na zachodzie, południowym zachodzie oraz częściowo w centrum. Jak wskazuje prognoza, wystarczyło, że niż okazał się nieznacznie płytszy oraz zmienił swoją trasę, aby siła wiatru okazała się niższa. Ponadto strefa silnego wiatru ominęła Mazowsze oraz Lubelszczyznę oraz częściowo Warmię i Mazury.

W tych ostatnich regionach (Lubelszczyźnie i na Mazowszu) wystąpiły nad ranem opady deszczu, które następnie przeszły w intensywne opady śniegu. W Lublinie spadło około 8 centymetrów śniegu. Obecnie trwa usuwanie szkód związanych z silnym wiatrem i opadami śniegu, które przyczyniły się do zrywania linii wysokiego napięcia. W ciągu całej nocy, w skali całego kraju straż pożarna interweniowała około tysiąca razy, blisko 180 tysięcy osób nie ma prądu.

Awarie energetyczne spowodowane intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem:

  • woj. mazowieckie – około 66 000 odbiorców,
  • woj. pomorskie – około 34 140 odbiorców,
  • woj. małopolskie – około 29 909 odbiorców,
  • woj. śląskie – około 23 776 odbiorców,
  • woj. podkarpackie – około 10 087 odbiorców,
  • woj. wielkopolskie – około 7 973 odbiorców,
  • woj. lubuskie – około 4 300 odbiorców,
  • woj. zachodniopomorskie – około 1 880 odbiorców.

Bez prądu pozostaje łącznie około 178 065 odbiorców. Dane za: http://rcb.gov.pl/raport-dobowy/

Najgroźniejsze formacje liniowe przeszły nad zachodnimi i centralnymi regionami Polski
Najgroźniejsze formacje liniowe przeszły nad zachodnimi i centralnymi regionami Polski. Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka

W czasie przechodzenia niżu nad Polską doszło do powstania formacji liniowych z silnym wiatrem oraz burzami. Struktura formacji charakteryzowała się wąskim obszarem występowania bardzo silnego wiatru, była także mocno rozciągnięta.

Nad Polską przeszły także burze
Nad Polską przeszły także burze. Grafika: burze.dzis.net

W ciągu całej minionej nocy detektory zanotowały ponad 50 wyładowań doziemnych. W czasie przechodzenia burz porywy mogły przekraczać 100 km/h. Na szczęście nie pojawiły się informacje o osobach rannych. Zaś zniszczenia okazały się nieznaczne.

Do końca tygodnia nie spodziewamy się gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk. Jeszcze dzisiaj na północy kraju ponownie pojawi się konwekcja i intensywne opady przelotne. Śnieg popada również na wschodzie, na zachodzie przejaśnienia. Jutro ponownie przelotne opady jedyne na wybrzeżu oraz wschodzie, ale nie zabraknie też chwil ze słońcem.