Białe święta Bożego Narodzenia
Białe święta Bożego Narodzenia (pixabay.com)

To na pewno nie będą zimowe i białe święta, ale podobnie jak rok temu minął pod znakiem jesiennej aury. Do tego wszystko wskazuje na to, że tego dnia na pogodę w Polsce wpływać będzie układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Będzie zatem ciepło, deszczowo i wietrznie.

Wigilia

Zapowiada się deszczowo, przede wszystkim na północy oraz wschodzie kraju. Wszystkiemu winny będzie głęboki niż znad Skandynawii, który kierować będzie nad Polskę kolejne fronty atmosferyczne, za którymi napływać będzie ciepłe powietrze. Temperatury wyniosą od 6-7*C na wschodzie do 8-11*C na zachodzie. Będzie też bardzo wietrznie.

Boże Narodzenie

W środę od północy wkroczy kolejna strefa opadów, tym razem związana z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym napłyną zimniejsze masy powietrza polarnomorskiego. Najwięcej opadów na północy Polski, słabiej popada na południu. Na północy nie wykluczamy opadów deszczu ze śniegiem. Temperatury niższe, na ogół termometry wskażą od 3*C do 5*C. Miejscami silniej powieje wiatr.

Świętego Szczepana

Strefa opadów deszczu, przechodząca w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu wędrować będzie z północy na południe Polski. Za frontem zacznie napływać chłodne powietrze, w ciągu dnia termometry wskażą około 2-4*C, lecz wieczorem najprawdopodobniej chwyci mróz. Warunki na drogach będą bardzo trudne.

Bardzo ciężko było się nam zebrać do przygotowania dla Państwa wstępnej prognozy na Święta, ze względu na to, że już 2 tygodnie temu wiedzieliśmy, że aura na pewno nie będzie zimowa. Wspominaliśmy o tym przy podsumowaniu prognozy tygodniowej dla 8-14 grudnia. Szkoda, że święta Bożego Narodzenia, które posiadają swój niesamowity i unikatowy urok, kolejny rok z rzędu miną pod znakiem ponurej i deszczowej aury.