Krwawy Księżyc
Zdjęcie (pixabay.com)

Wczorajsze całkowite zaćmienie oraz co za tym idzie zjawisko „krwawego Księżyca”, wywołało zrozumiałe zainteresowanie i ciekawość. Spora część z nas pierwszy raz miała możliwość na własne oczy zobaczyć jak wygląda „krwawy Księżyc”, nic dziwnego skoro na kolejną taką możliwość przyjdzie nam czekać do 2033 roku.

Dlaczego Księżyc zrobił się „krwawy”?

Ten niezwykły efekt wizualny zawdzięczamy atmosferze ziemskiej oraz promieniom światła słonecznego, które padając na atmosferę pod małym kątem są rozpraszane. Przez to do naszych oczu nie docierają fale o mniejszej długości (kolor niebieski i fioletowy), a tylko o większej (kolor czerwony). Tym sposobem Księżyc nie odbijał jasnego światła, a zmienił barwę na krwistą. Ten sam efekt „zmiany barwy” możemy podziwiać każdego dnia przy wschodzie oraz zachodzie słońca.

Szczególna pełnia i zaćmienie

Całkowite zaćmienie Księżyca nie jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Ostatnio w Polsce widziane było w 2011 roku. Obecne zaćmienie było o tyle szczególne, gdyż wystąpiło w momencie super pełni, czyli w momencie gdy Księżyc znajdował się w perygeum (w punkcie najbliżej Ziemi). Przez co jego tarcza była o około 10% większa i o 30% jaśniejsza. Na kolejną powtórkę takiego układu Słońca, Ziemi i Księżyca będziemy musieli poczekać 18 lat!

Wyjątkowe zdjęcia zaćmienia i krwawego Księżyca

Nasz czytelnik Tomasz Drobnik przesłał do naszej redakcji kilka ciekawych zdjęć ukazujących pełnię oraz kolejne fazy zaćmienia, aż do momentu powstania zjawiska „krwawego Księżyca”.

Kolejne fazy zaćmienia:

Księżyc staje się krwawy:

Serdecznie dziękujemy za przesłane zdjęcia!