Nie lada gratka szykuje się dziś w nocy (z 8 na 9 sierpnia) dla obserwatorów nocnego nieba. Ostatnio takie zjawisko wystąpiło 17 lat temu! Otóż około godziny 1:10 nastąpi odkrycie jasnej gwiazdy – Aldebarana – zza ciemnej strony tarczy Księżyca. 

Wcześniej oczywiście nastąpi zakrycie Aldebarana – najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Byka, lecz nie będzie to widoczne z Polski. „Oko Byka” (polska nazwa gwiazdy) rozbłyśnie jednak już na naszych oczach. Nie będzie to jednak zjawisko łatwe w obserwacji. Głównym powodem będzie wysokość Księżyca nad horyzontem. W momencie odkrycia wyniesie ona jedynie 3 stopnie. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie dobry widok na wschodni horyzont. Dodatkowo najlepiej uzbroić się w sprzęt optyczny, co najmniej dobrą lornetkę. Zwiększamy w ten sposób swoje szanse na dostrzeżenie momentu pojawienia się Aldebarana zza gór księżycowych.

Obserwacje zaczynamy tuż po 1 w nocy i wypatrujemy pojawienia się gwiazdy po ciemnej stronie księżycowej tarczy. Dokładny moment odkrycia zależny będzie od naszej lokalizacji, dlatego podajemy 1:10 jako czas orientacyjny.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
ŹRÓDŁONieboZaOknem.pl
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.