Śnieżyce i zawieje śnieżne
Śnieżyce i zawieje śnieżne

W związku z zapowiadanym od kilku dni załamaniem pogody, rozpoczynamy relację na żywo. Relacja potrwa przez kilka dni, a w niej postaramy się szczegółowo opisywać gdzie i jakie zagrożenie występuję lub nastąpi. 

Kontynuacja relacji w dla dni od 6(od 17.00)-7.12.13r  pod tym linkiem.

6.12.2013r.

15:50 – Adrian_Szamo przesyła zdjęcie – mowa tu o śnieżycy z prawdziwego zdarzenia!

15:40 Kilka chwil temu przez Warszawę przeszła prawdziwa śnieżyca, w której widoczność spadła do zaledwie 100-200m. Zobaczcie zdjęcie z tej zadymki

Intensywne opady śniegu
Intensywne opady śniegu

15:00 –  Bardzo intensywnie pada śnieg w wielu regionach Polski, min. na południe od Warszawy sypie, że „świata nie widać”. Pokonanie sprawnie drogi z Lublina do Warszawy obecnie nie należy do zadań łatwych.

14:40 – Ciekawie rozwija się sytuacja na północnym-zachodzie i centrum kraju. Doszło do powstania linii, która posiada bardzo wysoką odbiciowość, jeśli patrzeć na warunku późno jesienne. Bardzo możliwe jest wystąpienie szkwału, owa struktura burzowa jest bardzo elektryczna. Najwięcej wyładowań jest w województwie zachodniopomorskim, wyładowania pojawiają się też w mazowieckim. Lada moment śnieżyce sięgną nad Lubelszczyznę.

Orkan Ksawery nad Polską
Orkan Ksawery nad Polską (grafika: http://misi.ayz.pl/pogodynka/)

13:05 – W nocy przez południowe regiony przetoczyła się burza śnieżna. Był filmik, pokazujący burzę z Bierunia na Śląsku, a teraz mamy dla Was burzę, widoczną z Krakowa, autorem filmu użytkownik „matt04”

Orkan Ksawery nad Polską
Orkan Ksawery nad Polską grafika: http://misi.ayz.pl/pogodynka/

12:30 –  Bardzo silna konwekcja na północy i zachodzie kraju. na pozostałym obszarze na przemian przejaśnienia, chmury i opady
śniegu w akompaniamencie porywistego wiatru. W kraju pojawią się tez burze śnieżne, z którymi mamy do czynienia w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Burze przemieszczają się na południowy wschód, miejscami opady śniegu są bardzo intensywne i mają charakter śnieżyc.

9:20 – Coraz więcej opadów przelotnych w Polsce. Na wschodzie i południu bardzo trudne warunki na drogach z racji i opadów śniegu i następnie deszczu ze śniegiem. Obecnie na wschodzie jest chwilowe uspokojenie wiatru, jednak w miarę upływu godzin wiatr ma się wzmagać. W wielu miejscowościach w całej Polsce odnotowano przerwy w dostawie prądu, zaś na Pomorzu do tysięcy mieszkań wciąż nie udało się go przywrócić. Wiele drzew zostało powalonych, wiatr uszkadzał dachy. Niestety są ofiary śmiertelne jak donosi rmf24.pl w miejscowości Poraj na Pomorzu 3 osoby zginęły, a jedna została ranna po tym jad drzewo przewróciło się na samochód.

6:50 – Za sprawą zapowiadanej wichury to była bardzo niespokojna noc w naszym kraju, zapewne gdzieś po drodze zdmuchnęło Mikołaja pewnie nie wszędzie zdążył na czas. W centrum, na południu, na wschodzie oraz na północy gdzie śnieg wciąż pada oraz występują wyładowania jest biało. Uwaga na drogach, bo jest bardzo ślisko, a silny wiatr będzie utrudniać prowadzenie pojazdów.

4:45 – Burze w naszym kraju ucichły. Jednak na Pomorzu od kilku godzin występuje dosyć głęboka konwekcja i można powiedzieć, że cały czas pada intensywny śnieg, a czasami grzmi. Opady konwekcyjne nad morzem utrzymają się co najmniej do wieczora.

4:00 – Gdzieniegdzie w Małopolsce w dalszym ciągu występują wyładowania atmosferyczne powiązane z intensywnymi opadami śniegu.

3:35 – Burza z południa znowu przybrała na sile, grzmi na południe i południowy-wschód od Krakowa. Poniżej filmik wyładowania atmosferycznego z Bierunia (woj. Śląskie):

3:20 – Burza z województwa Śląskiego, jak szybko powstała, tak szybko zanikła. Pojedyncze wyładowania notuje się na Pomorzu, gdzie od kilku godzin mamy do czynienia z tzw „efektem jeziora”.

3:00 – Niespodziewanie w województwie Śląskim szybko rozbudowała się komórka burzowa, która przyniosła kilkanaście wyładowań oraz intensywny opad deszczu przechodzący w krupę śnieżną. Grzmoty mogli usłyszeć mieszkańcy od Jastrzębiego Zdroju po Bieruń.

2:30 – Burza dotarła nad Warszawę, a wraz z nią intensywne opady śniegu. Grzmi również w okolicach Żyrardowa. W całej zachodniej części Polski mamy liczne przejaśnienia, jednak powstają chmury burzowe, z których nad ranem oraz w ciągu dnia będzie intensywnie padać śnieg i pojawią się wyładowania.

2:15 – Burze w centrum kraju znacznie osłabły, nie oznacza to jednak, że opady są słabe. W dalszym ciągu występują intensywne opady śniegu wraz z porywistym wiatrem. Nie wykluczone, że za jakiś czas powstaną nowe komórki burzowe, które przyniosą nam kolejne burze.

1:55 – Aktualnie grzmi praktycznie od Łodzi po Ciechanów. Oto relacja jednego z naszych użytkowników: „Sytuacja jest fatalna, dookoła mnie ciemno, prądu nie ma i trudno powiedzieć kiedy będzie, potężna burza śnieżna i ogromne porywy wiatru najprawdopodobniej pozrywały sieci energetyczne.” – mówi Mariusz. Pojedynczych wyładowań mogą się spodziewać mieszkańcy Pomorza, tam mamy do czynienia z tzw „efektem jeziora”. „Szansę” na ujrzenie wyładowań atmosferycznych mają także mieszkańcy województw południowych.

1:45 – Burza śnieżna przesuwa się dalej na wschód. Jeszcze przed godziną 3. powinna dotrzeć do stolicy.

1:35 – Temperatura w większości regionów powoli się obniża. We Wrocławiu, gdzie przez kilka ostatnich godzin temperatura utrzymywała się na pozomie 5*C, jest już 3*C i pada śnieg. Mamy nowy rekord porywów wiatru. W Łebie w porywach odnotowano 112km/h!

1:10 – Na radarze zaznaczyliśmy obszar, w który możliwe są wyładowania atmosferyczne:

1:00 – Pojedyncze wyładowania pojawiają się na Dolnym Śląsku, detektory zanotowały wyładowanie w okolicach Złotoryi oraz na granicy województwa Dolnośląskiego i Opolskiego, na północny-zachód od Nysy.

00:55 – Burza z intensywnymi opadami śniegu oraz małego gradu przeszła około godziny 23 przez Poznań.

00:40 – W pasie od Dolnego Śląska po Pomorze występują intensywne opady śniegu, przy temperaturze do 3*C, więc śnieg jest mokry i ciężki. Dodatkowo w okolicach Torunia i na północny-zachód od Konina występuje burze śnieżne z prawdziwego zdarzenia. W najbliższym czasie nie wykluczamy pojawienia się wyładowań atmosferycznych na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie.

00:20 – W okolicach Środy Wielkopolskiej rozwinęła się silnie (jak na tą porę roku) elektrycznie burza. Towarzyszy jej bardzo intensywny opad śniegu i zawieje śnieżne. Burze i intensywne opady śniegu przesuwają się na województwo Łódzkie.

5.12.2013r.

23:50 – Burza z intensywnym opadem śniegu przeszła przez Szamotuły w województwie Wielkopolskim. Poniżej przedstawiamy zdjęcie, które przesłał Adrian.

23:25 – Chłodniejsze powietrze napłynęło już nad północne regiony. W Gdańsku temperatura wynosi 1*C powyżej 0, natomiast w Szczecinie termometry wskazują -1*C. Do tego w Szczecinie odnotowano porywy wiatru do 100km/h!. W Łebie 90km/h.

23:15 – Mamy pierwsze informacje o śmierci dwóch osób po przejściu orkanu. W Anglii zmarł mężczyzna, który został przywalony konarem drzewa. Drugą ofiarą także w Anglii był kierowca tira. Na skutek silnych porywów wiatru, jadąca ciężarówka została przewrócona i zderzyła się z jadącymi samochodami.

23:05 – Aktualnie mamy trzy dobrze rozwinięte struktury burzowe w naszym kraju. Burzom towarzyszy bardzo intensywny opad śniegu oraz porywisty wiatr. Śnieg pada przy temperaturze lekko powyżej 0*C.

22:50 – Burze śnieżne w ekstremalnym tempie przemieszczają się na wschód. Grzmi na północny-zachód od Karlina w województwie Zachodnio-Pomorskim, a także kilkanaście kilometrów na zachód od Piły.

22:45 – Cofka na północy Niemiec:

22:30 – Na północnym-zachodzie z minuty na minutę nasilają się opady konwekcyjne. Nowe wyładowania pojawiły się w okolicach Benic, niedaleko Kamienia Pomorskiego. Nie wykluczone, że burze śnieżne powstaną także na wybrzeżu.

22:10 – Silna wichura dotarła nad województwo Śląskie i Małopolskie. W porywach wiatr osiąga nawet 80km/h. W wielu regionach nie ma prądu. Do tego zaczął intensywnie padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Może być bardzo niebezpiecznie. Nad województwami północnymi mamy do czynienia z głębszą konwekcją. Wyładowania atmosferyczne notowane są w okolicach Berlina, na południowy-zachód od Świnoujścia. Pojawiły się także burze w naszym kraju. Grzmi w okolicach Stargardu Szczecińskiego oraz w okolicy Mieszkowic w województwie Lubuskim.

21:25 – Pierwsze skutki wichury w województwie Zachodnio-Pomorskim. Ponad 3 tysiące mieszkańców nie ma prądu. Dotyczy to mieszkańców Międzyzdrojów, Golczewa, Polic, Szczecina. Chwilowo prądu nie mieli także mieszkańcy Kołobrzegu i Trzebiatowa. W całym województwie jak na razie strażacy wyjeżdżali około 50 razy do usuwania skutków wichury – podaje RMF24.pl. Konar spadł na samochód zaparkowany przy ulicy Zaleskiego w Szczecinie. W aucie nikogo nie było. Na ul. Podgórnej w Szczecinie wiatr zerwał kawałek dachu. W rejonie Szczecinka i Świdwina wiatr połamał słupy energetyczne.
[metaslider id=1548]

21:15 – W większości naszego kraju możemy już poczuć silny wiatr, który związany jest z zbliżającym się ciągle do naszego orkanu. Poniżej maksymalne porywy wiatru w kilku krajach Europejskich, przez które przechodzi głęboki niż:

Wielka Brytania:
Great Dun Fell (847 m) – 181 km/h
Cairnwell (933 m) – 180 km/h
Glen Ogle (564 m) – 170 km/h
Aonach Mòr (1130 m) – 165 km/h
Altnaharra (80 m) – 150 km/h
Drumalbin (245 m) – 144 km/h
South Uist Range (4 m) – 143 km/h
Emley Moor (207 m) – 139 km/h
Stornoway (15 m) – 137 km/h

Holandia:
L9-ff-1 Sea (29 m) – 178 km/h
F3-FB1 (49 m) – 167 km/h
K14-fa-1c Sea (27 m) – 141 km/h
K13-A (30 m) – 137 km/h
J6-a Helipad Oil Platform (34 m) – 137 km/h
Stavoren (3 m) – 137 km/h
F16-a Sea (27 m) – 137 km/h
A12-cpp Sea (33 m) – 135 km/h
D15-fa-1 Sea (35 m) – 130 km/h

Dania:
Horns Rev B Helideck (10 m) – 167 km/h
Tyra Oest (43 m) – 154 km/h
Port lotniczy Billund (80 m) – 141 km/h
Karup (53 m) – 139 km/h
Odense (21 m) – 139 km/h
Aarhus/Tirstrup (23 m) – 133 km/h
Esbjerg (29 m) – 130 km/h
Blavand Cape (18 m) – 130 km/h
Vojens Port lotniczy (47 m) – 126 km/h

Niemcy:
Brocken (1142 m) – 155 km/h
Feuerschiff Tiefenwasser Ems (0 m) – 137 km/h
Kilonia Latarnia morska (23 m) – 137 km/h
Feuerschiff Deutsche Bucht (0 m) – 133 km/h
List/Sylt (29 m) – 133 km/h
Glücksburg/Meierwik (33 m) – 133 km/h
Sankt Peter-Ording (11 m) – 130 km/h
Helgoland/Düne (8 m) – 126 km/h
Fichtelberg (1215 m) – 126 km/h

20:45 – Intensywne opady mokrego śniegu notuje się w województwie Kujawsko-Pomorskim, Pomorskim oraz w północnej części województwa Wielkopolskiego. Miejscami leży już 2-3cm śniegu. Poniżej zdjęcie z Wielkopolski oraz z województwa Pomorskiego.

20:00 – W Łebie poryw wiatru wyniósł 79 km/h, a w Szczecinie i Zielonej Górze 76 km/h. Na wschodzie Niemiec porywy osiągają ponad 100km/h.

19:55 –  Układ sięga już Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, Gór Świętokrzyskich oraz Łódzkie i Śląskie. Na północnym-zachodzie na chwilę uspokoi się od opadów. W całym kraju wiatr wieje z prędkością około 30 – 50 km/h

17:50 –  Na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku już pada, również na Mazowszu pojawiają się pojedyncze opady deszczu. Układ sunie w głąb kraju niosąc ze sobą początkowe opady deszczu mieniące się w śnieg.

17:05 – Po chwilowej przerwie, wracamy do relacji, a więc do Polski wkroczyła już strefa z umiarkowanymi i silnymi opadami zarówno deszczu jak i śniegu. Pada na zachód pasa od Elbląga po Grudziądz, Poznań  i Legnica. Wiatr póki co „jeszcze” nie jest taki mocny..w całym kraju wieje w porywach około 20 km/h – 30 km/h, na zachodzie, północy i w górach wieje dosyć umiarkowany i wynosi w granicach 30 – 50 km/h – wartości te są podane jako maksymalny poryw.

14:30 – Na Pomorzu wzmógł się wiatr. W Szczecinie notuje się w porywach 46km/h, a w Gdańsku do 52km/h. W Zielonej Górze wiatr wieje w porywach do 40km/h. Na pozostałym obszarze jest on jeszcze słaby, bądź umiarkowant do 30km/h.

13:55 – Pada już praktycznie w całym województwie Zachodniopomorskim. Temperatura w tamtym regionie utrzymuje się na poziomie 4*C, więc mamy do czynienia z ciągłymi, lecz słabymi. W niedługim czasie pojawią się wichury.

13:00 – Na Morzu Północnym wzrasta liczba wyładowań, powstała linia szkwału, która kieruje się w kierunku północnych Niemiec. Zobaczymy jak ten układ się zachowa, miejmy nadzieję, że zacznie słabnąć jeśli nie… Hmmm, może powtórzyć się sytuacja z 2007 roku podczas przechodzenia organu Cyryl, tzn. możemy doświadczyć Derecho.

12:25 – Nad północny-zachód wkracza strefa z opadami deszczu. Najcieplej jest na Dolnym Śląsku gdzie termometry wskazują 6*C na plusie. Na pozostałym obszarze od 1 stopnia Na Lubelszczyźnie i Górach Świętokrzyskich po 2 stopnie na północnym-wschodzie, 3*C na południu i północnym-zachodzie oraz 4*C w pasie od Lubuskiego po Wielkopolskę, Kujawy i Pomorze.

12:05 – Niemal w całym kraju jest pochmurno, rozpogodzenia i czyste niebo panuje tylko na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, jednak i tu w najbliższych godzinach się zachmurzy. Słabe opady występują na Pomorzu-Zachodnim, na pozostałym obszarze bez opadów.

11:45 – Maksymalny poryw wiatru wyniósł 170 km/z w Szkocji! A za to w Anglii o 2 km/h mniej. W całej Anglii porywy wynoszą powyżej 100 km/h. Otrzymujemy już pierwsze informacje o zniszczeniach: wstrzymano ruch kolejowy w Szkocji, został uszkodzony dach dworca centralnego w Glasgow. W centrum niżu Xaver ciśnienie spadło do 972 hPa. W Polsce póki co odnotowaliśmy poryw wiatru wynoszący 68 km/h w Łebie, z tym że prędkość ta w najbliższym czasie zostanie z pewnością pobita. Nad morzem północnym pojawiają się wyładowania.

6:45 – Przez całą noc chłodny front atmosferyczny przesuwał się na południowy-wschód kraju, aż w końcu go opuścił. Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu padał sam śnieg. Niestety temperatura znacznie wzrosła – do około +2*C i śnieg się topi. Na zdjęciach satelitarnych można ujrzeć rozpogodzenia na północnym-zachodzie Polski.

4.12.2013r:

23:20 – Na Pomorzu nasilają się opady konwekcyjne, intensywne ale krótkotrwałe opady deszczu:

22:40 – Strefa opadów rozciąga się od Podlasia po Głogów w województwie Podlaskim. Opady w dalszym ciągu są coraz słabsze, ale po przejściu frontu w wielu regionach zabieliło się, a pokrywa śnieżna wynosi 1-2cm. A takie widoki możemy ujrzeć przechodząc przez chodniki w Warszawie:

22:20 – Zaczęło padać na Górnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich.

22:00 – Front się rozrywa, a  wraz z nim opady słabną, mimo tego nadal występują opady śniegu głównie po wschodniej stronie strefy, a po zachodniej opady deszczu, marznącego deszczu i miejscowego śniegu. Na Pomorzu Zachodnim pojawia się konwekcja.

21:45 –  Bardzo ładnie przybieliło w Kutnie, niestety wraz z przejściem frontu wzrosła temperatura i śnieg powoli topnieje. Na pewno zdecydowana większość z nas stęskniła się za białymi widokami więcej zdjęć pod linkiem – Kutno po opadach śniegu, uwaga na huraganowy wiatr w dniu jutrzejszym.

21:30 – Opady w dosyć szybkim tempie wkraczają nad Górny Śląsk i Lubelszczyznę, z tym że na Lubelszczyźnie będzie to opad śniegu, a na Górnym Śląsku przeważnie marznący deszcz, lecz nie wyklucza pojawienia się śniegu.

21:05 – Pojedyncze opady śniegu pojawiają się już na Podkarpaciu, a strefa właśnie wkracza na terytorium Opolszczyzny. Co ciekawe na zachodniej stronie frontu znów zaczął padać śnieg…

20: 10 – Prosimy o zapoznanie się z prognozą pogody na czwartek:
https://meteoserwis24.pl/czwartek-poczatkowo-spokojny-pozniej-polski-dotrze-chlodny-front-atmosferyczny

20:05 – Niedługo zacznie padać na Opolszczyźnie, tu jednak możliwy jest opad marznącego deszczu… Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

19:50 – Rozpadało się na Dolnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Najchłodniej jest na Podkarpaciu, gdzie temperatura wynosi -2*C im dalej na północny-zachód tym cieplej…do 5 stopni w okolicach Świnoujścia.

19:30 – Także w miejscowości Szamotuły w Wielkopolsce pada śnieg, poniżej zdjęcie, którego autorem jest Adrian:

19:20 – I mamy potwierdzenie na kamerach drogowych. W miejscowości Dwa Młyny(północno-zachodnie Mazowsze) pada śnieg.

19:10 – Opady przybierają na sile, widać to na zaznaczonym poniżej zdjęciu radarowym:

19:00 – Jak donosi nam jeden z użytkowników, obok deszczu i śniegu pada także krupa śnieżna. Po przejściu frontu na pomorzu-zachodnim ociepliło się, w Szczecinie mamy 4 stopnie powyżej 0.

18:25 – Tak przedstawia się zdjęcie satelitarne Europy z godziny 18:10:

18:10 – Opady dotarły już m. in. do Zielonej Góry, Poznania, a nie długo zacznie padać w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce i Łomży. Nad morzem odnotowaliśmy maksymalny poryw wiatru, który wynosi 58 km/h.

17:50 – Na Podlasiu pojawiają się opady śniegu, a pojedyncze opady deszczu występują na Dolnym Śląsku. Strefa wkracza głębiej i już zaczęło padać na północy Mazowsza, prawdopodobnie pada tam słaby śnieg.

17:20 – W pasie od Warmii i Mazur po woj. Kujawsko – Pomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie i Zachodnio – Pomorskie rozciąga się strefa z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, która w szybkim tempie kieruje się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Jeśli chodzi o wiatr to ten najmocniejszy jest nad morzem i w centrum kraju gdzie maksymalny poryw wyniósł 54 km/h, a na pozostałym obszarze wieje od 20 do 40 km/h w porywach do 50km/h. Za strefą napływa cieplejsze powietrze, dlatego też opad śniegu przechodzi w opad deszczu ze śniegiem i deszczu.

Comments are closed.